LAB #5

Aktualizacja: 23 IX 2020

Foniczna Bramka Internetowa sieci EchoLink
EchoLink Internet Voice Gateway

Znak: SR9NSC
Częstotliwość: 145,3375 MHz
Emisja: 11K2 F3E (N-FM)
Antena: Diamond F-23 3x 5/8 λ
Moc: 15 W
CPU: HP T5000 – Windows
Pol: Pionowa (V)
TRX: Motorola MC2100
Zasilacz: 13,8 V / 8 A
Akumlatory: xx
QTH: KNØ9FR
Lokalizacja: Łysa Góra 781 m n.p.m. + 16 m n.g.
EchoLink ID: 342315 (L) (tymczasowo brak sieci net)

Operator: Agata SQ9ABC
Opiekun: Paweł SP9FUN

Na podstawie pozwolenia UKE: DC.WML.5101.2200.2019.2

Status: <<< QRV >>> Emisja testowa

Cel: Rozbudowa sieci EchoLink w oparciu o simpleksowe bramki VHF

 

Opis:

Do budowy simpleksowej bramki EchoLink wykorzystano radiostację Motorola MC2100 z wprowadzoną jedną częstotliwością w paśmie VHF 2 metry: 145,3375 MHz. Po dostarczeniu zasilania (13,8 V) – urządzenie zaprogramowano na tzw. „automatyczny start”, dzięki któremu w razie zaniku zasilania, nie jest konieczne „ręczne” włączenie urządzenia. Moc wyjściowa wysokiej częstotliwości ustawiono na 14,8 W a czułość odbiornika wynosi -125 dBm. Radiostacja przystosowana jest do pracy dla 12,5 kHz odstępu międzykanałowego, co oznacza dobrą selektywność.

CPU czyli jednostka sterująca to terminal Hewlett-Packard T5000 (Model: T5710) posiadający procesor taktowany zegarem 800 MHz, 512 MB pamięci RAM oraz dysk FLASH o pojemności 512 MB na którym zainstalowano system operacyjny Windows XP (Embedded). Do zarządzania echolinkowym profilem, autoryzacji w sieci oraz konfiguracji potrzebnych parametrów służy dodatkowe oprogramowanie EchoLinkSetup w wersji 2.0.908.2. Bramka SR9NSC jest zarejestrowana jako link (L) pod numerem ID: 342315. Terminal posiada złącze portu szeregowego RS232 które umożliwia komunikację PTT/RX z radiostacją; podczas nadawania (PTT) oraz zwrotnie – sygnał tzw. „zajętości kanału” (RX). CPU wyposażone jest w zintegrowaną z płytą główną kartą dźwiękową – wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe.

Układem wymagającym indywidualnego montażu jest zespół separatorów sterowania CPU-TRX oraz sygnałów audio. Odizolowanie galwaniczne stanów wyzwalania ze złącza portu RS232 do PTT/RX radiostacji realizowane jest za pomocą transoptorów LTV817 a tory audio – poprzez transformatory BURNS LM-NP-1001-B1. Całość zamknięta w plastikowej obudowie.

W kolejnym etapie budowy urządzenia, przewidziane jest dołączenie modułu sterowania przez sieć informatyczną stanem pracy urządzenia (włącz/wyłącz), monitoring temperatury pracy- szczególnie radiostacji podczas nadawania oraz stanu zasilania sieciowego AC jak i akumulatora w przypadku pracy awaryjnej. Prace nad takim modułem prowadzone są w Laboratorium – pokój numer 1.

Terminal do złącza LAN (RJ45) podłączony zostanie do klasycznej sieci internet. Docelowo bramka zestawiona będzie radiolinią z powstającą siecią hamNet amatorskiego internetu – punkt dostępowy SR9H1N opisywany w Laboratorium – pokój numer 2.

Aktualnie (od 10 IX 2020), prowadzone są testy zasięgu SR9NSC z tymczasowej lokalizacji poza Nowym Sączem – bez dostępu do sieci net – czyli pracuje tylko część radiowa podająca swój znamiennik fonią oraz CW. Niebawem urządzenie zostanie podłączone do sieci hamNet.

Bramka nadaje alfabetem Morse’a (CW) swój znak SR9NSC raz na 10 minut. Podczas swojej aktywności co 7 minut. Prędkość CW wynosi 28 WPM a ton 807 Hz.

Z pierwotnego założenia simpleksowa bramka EchoLink SR9NSC miała za zadanie pokrywać w 100% miasto Nowy Sącz na tyle sprawnie, by poruszając się po jego obszarze (i okolicach) z radiostacją przenośną małej mocy (QRP), mogła odbywać się swobodna i komfortowa łączność w obydwu kierunkach. Do tego celu wybrano lokalizację w centrum miasta.

Po przeprowadzonych wielu testach okazało się, że zakładany pierwotnie zasięg został osiągnięty (możliwość pracy na terenie miasta i okolic nawet z mocy 100 mW) ale stosunkowo duża wypromieniowana moc (EIRP) niekorzystnie wpływa na niskiej jakości odbiorniki krótkofalowców mających swoje stacje bazowe w okolicy, nawet na częstotliwościach oddalonych o 500 kHz. Aktualnie rozważana jest zmiana lokalizacji docelowej na „obrzeża miasta” która nie wpłynie na zmniejszenie efektywnej pracy w Nowym Sączu z urządzeń o małej mocy a dodatkowo powiększy zasięg (Montaż wyżej o 100 … 200 m n.p.m.). W tym celu rozważana jest lokalizacja górze Majdan lub w miejscowości Mystków.

Planowane jest uruchomienie kolejnych simpleksowych bramek VHF w paśmie 2 metrów na terenie naszego kraju. Szacowany koszt kompletu wynosi 1200 zł. Jeśli chcesz wesprzeć finansowo uruchomienia planowane w Zakopanem, Częstochowie i Wrocławiu (lub w innym wskazanym miejscu), w zakładce kontakt znajduje się numer sub-konta bankowego Fundacji Pobudka.

« »
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb

Nadchodzące wydarzenia